Kilim firması eşyalarını yeni UHF mühürlerle takip ediyor.

Kilim firması eşyalarını yeni UHF mühürlerle takip ediyor.

Amerikan kilim ithalatçısı olan firma, yüksek değerli eşyaların kimliklendirilmesi, kimlik doğrulaması ve yer belirlenmesi için Cybra ya ait Lock & EnCode pasif UHF RFID mühür etiketi kullanıyor.

RFID teknoloji sağlayıcısı Cybra konteynıra veya bir ürüne takılıp kilitlenebilen, içinde EPC GEN 2 RFID inlay etiket bulunan ürün takibi ve kimlik doğrulama için kullanılan bir mühür etiket geliştirdi. Firma ilk etapta bu mühür etiketi New Jersey merkezli kilim ithalatçısı için geliştirmişti, Şimdi ise bunu ticarileştirerek diğer sektörlerde kullanmak istiyor. Bu sefer sadece ürünlerin takibi ve yerlerinin bilinmesi için değil, konteynırın açılıp açılmadığının doğrulanması için kullanmak istiyor.

Daha önce yüksek değerli kilimlere standart RFID etiketler takan ve çıkarmakta sıkıntı yaşayan kilim ithalatçısından gelen talep karşısında, çözüm Cybra’nin çözümler başkan yardımcısı Sheldon Reich den geldi. Etiket kilimin orijini, değeri ve geçmişi ile bağlantılıydı, Etiket kaybolduğunda bu değerini etkiliyordu. Eğer birisi etiketi sökerse veya başka bir etiket ile değiştirirse o kilim siradan bir kilim olabiliyordu. Bu problemi çözmek için Cybra devreye girdi ve tek kullanımlık, kullanım sonrasında kesilerek sökülen bir etiket geliştirdi.

Lock& EnCode mühür etiketinde Alien Technology ye ait Higgs 3 pasif UHF RFID çip kullanilmistir.
Kilim ithalatçısı özellikle orta doğu ülkelerini gezerek, benzersiz, el yapımı, genellikle değeri yüksek ve kilimi dokuyan adamlar ile görüşüp, pazarlık yaparak almaktadır. Firma New Jersey deki büyük depoya gelen malların bilgilerini güvenle kaydedip, onları tanımlamak istemektedir. Yerinde uygulanacak çözüm ile firmanın satın almacıları, satın aldıkları malları yerinde Lock & EnCode mühür etiketi ile mühürlerler.
Kilim depoya geldiğinde kapılarda kurulu bulunan sabit Motorola FX9500 okuyucu ve antenler ile Lock&EnCode mühür etiketlerinin kimlik numaraları okunur ve sisteme işlenerek sistemde hangi kilimlerin depoya geldiği görülür. Bir toptancı veya mağaza kilim siparişi verdiğinde, çalışanlar Motorola MC3090-Z el terminalleri ile o kilimi bulur ve kapıya götürürler. Kapıya gelen kilim sevkiyat için tekrar okuyucular tarafından okunarak sevkiyat listesine eklenir. Eğer bir müşteri direk satın almak isterse, depoda bulunan kilimler arasından hangisinin olduğunu bulmak önceden zaman alırdı, ancak şimdi el terminalleri ile bu işlem çok kısa zamanda gerçekleşmektedir.
Sheldon Reich “Bu etiketleme sistemi iki teknolojiyi birleştirmektedir, kilitli mühürleme ve RFID teknolojisi” diyor. “Etiketler RFID okuyucuya bağli olarak 5,5 metreye kadar okunabilmektedir.” diye ekliyor.

Bize Ulaşın!

Projelerinizle ilgili tüm sorularınız için uzman proje mühendislerimize danışabilirsiniz.

Yoğun iş yapan her sanayiciye tavsiye ederim. Takipsan Türkiye’nin firması ve Takipsan ile işbirliği yaptığım için mutluyum…

Cemalettin SARAR
Inc. CEO,, SARAR

Detaylı Bilgi İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz..!

Deneyimli proje yöneticilerimiz ve satış mühendislerimiz sizelere destek olmak için hazır.