RFID Frankfurt Havaalanına iniş yaptı.

RFID Frankfurt Havaalanına iniş yaptı.

Fraport yangın panjurları, acil durum ışıkları ve hatta yolcu salonlarına pasif RFID etiketler yerleştirdikten sonra bakım operasyonlarının verimliliğini önemli ölçüde azaltmıştır.

2003 yılı kasım ayında  Frankfurt havalimanı sahibi ve işletmecisi olan Fraport, havalimanı operasyonlarını yönetmek için RFID ‘yi test etmeye başladı. Bir yıldan az bir süre içinde kurumsal bir ortak olan ERP yazılım devi SAP, projenin başarısını kamuoyu ile paylaşınca RFID kullanılan öğe yönetim sistemi halka açık bir model oldu.

Üç yıl sonra on binlerce RFID etiket kullanılmasından sonra, şirket RFID kullanımından kaynaklanan önemli faydalar gördü. Ancak teknolojinin kullanışlılığı konusunda çekinceleri vardı.

Bu etiketlerin uygulanmasından bu yana RFID, Frankfurt Havaalanında tesis yönetiminin ayrılmaz bir parçası olmuştur.

Fraport, havalimanının klima,ısıtma ve yangın panjurlarının bakımının yasal bir zorunluluk olarak belgelemek için dünyanın en işlek havalimanlarından biri olan bu yerde RFID yi teste başladı. HVAC sistemi ile çalışan bu  yangın panjurları, bina içine yayılan yangın ve dumanı hapsetmek için otomatik olarak kapanmak üzere tasarlanmıştır. Yangın panjurlarının herbirine 13.56 Mhz pasif etiketler takılıp, taşınabilir bilgisayarlar sayesinde herbirinin bakım ve onarım bilgileri eklenmiştir. 2003 yılında yapılan ilk dağıtım aşaması sadece 700 yangın panjurundan oluşuyordu. Ertesi yıl 2000 adet etiket daha takıldı. Şu anda etiketlenen panjur sayısının 22.000 adet olduğunu ve bu yılın sonuna kadar Frankfurt havalimanı komplekside dahil kullanılan etiket sayısı 50.000 adet olacaktır. Buna ek olarak yangın kapıları, duman dedektörleri ve acil durum ışıkları da parallel proje dahilinde yıl sonuna kadar havalimanına takılacak ve etiket sayısı 80.000 den fazla olacaktır. Şirket bu uygulamaların sonucunda yıllık bakım ve onarım giderlerinden %25 oranında tasarruf etmeyi planlıyor.

Bize Ulaşın!

Projelerinizle ilgili tüm sorularınız için uzman proje mühendislerimize danışabilirsiniz.

Yoğun iş yapan her sanayiciye tavsiye ederim. Takipsan Türkiye’nin firması ve Takipsan ile işbirliği yaptığım için mutluyum…

Cemalettin SARAR
Inc. CEO,, SARAR

Detaylı Bilgi İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz..!

Deneyimli proje yöneticilerimiz ve satış mühendislerimiz sizelere destek olmak için hazır.