Southwest Havayolları Kargo Sıcaklıkları Takibi İçin RFID’yi Seçti.

Southwest Havayolları Kargo Sıcaklıkları Takibi İçin RFID’yi Seçti.

Southwest havayolları çözüm olarak “COLD CHAIN TECHNOLOGY” entegre konteynır ve Intelleflex’in RFID sensor etiketlerini kullanıyor.

RFID’li sıcaklık takip cihazları monte edilmiş konteynırlar, bir dizi testten sonar Suthwest Havayolu Kargo ile çalışan yükleyici firmalar tarafındanda onaylandı. Çözüm, hassas sıcaklık ölçümleri gerektiren aşı ve ilaçların ölçüm kayıtları Intelleflex pil destekli pasif RFID etiketleri ile sağlandı. Uçuşun sonunda bir çalışan el terminali ile kargo etiketi veya kutunun içindeki etiketi okutarakbilgileri almaktadır. Böylece havaalanında veya diğer lokasyonlarda kullanıcılar kutuları açmadan sıcaklık bilgilerine sahip oluyorlar

Southwest havayolu satış ve pazarlama yöneticisi Wally Devereaux “ Hedefimiz zamanı kısıtlı ve hassas sıcaklık değerlerine sahip ürünlerini kargolayacak müşteriler için kolaylık sağlamak.” diyor ve ekliyor “ Cold Chain Technology’e ait  İntelleflex sıcaklık sensor etiketi entegre kargo kutuları sayesinde Southwest havayolunun uçtuğu her noktaya 2-8 derece sıcaklığı koruyarak kargo taşıyabiliyoruz. Bu kargolar genellikle 1-2 günlük uçuşlara dayanabilmektedir.” Diyor.

 

Cold Chain Technology ve İntelleflex RFID tabanlı bir çözüm sunmuşlar ve bu çözümü İntelleflex’in TMT-8500 BAP (Pil destekli pasif) sensor etiketi ve HMR-9090 el terminali ile sağlanmıştır. Etiket, Cold Chain Technology’nin Kool Temp HP-76-RFG vakum panelli, buzdolabı gibi kullanabilmek için değiştirilebilir jel şişeler içeren ve tekrar kullanılabilir kargo kutuları kullanılmaktadır.

Pilot uçuş olarak sıcak bir Ağustos gününde 16 inç x 12 inç x 12 inç ölçülerindeki Kool Temp HP-76-RFG kargo kutusuna su dolu şişeler konuldu. Daha sonar kutunun içine TMT-8500 etiket konuldu. Hedef, seyahat boyunca sıcaklığın 2 ile 5 derece arasında kalmasını sağlamak. Koli Dallas’ta kapatılarak, el terminali ile ilk okunma sağlandı. Kontynır Southwest havayolunun Austin uçuşuna yüklendi. Austin’den sonra Los Angeles’a yollandı. Sonra başka bir uçağa aktarılarakSan Jose’ye yollandı. Aynı günün geç saatlerinde kargo San Jose’ye vardığında el terminali ile uyan sinyali yollandı ve etiketten gerekli bilgiler alındı. Federal Havacılık Kurumu (FAA) tarafından RF sinyalleri yollayan aktif etiketler yasaklanmıştır. Bundan dolayı uçuşlarda pasif ve pil destekli pasif etiketler kullanılmaktadır.

Kargo Dallas’tan ayrıldığında iç sıcaklık 2,02 derece, San Jose’ye vardığında ise 4,02 derece idi. Sensörler her 15 dakikada bir ölçüm yapmışlardı. Böylece uçuş süresince sensörler tüm bilgileri elden etmişlerdi.

 

Bize Ulaşın!

Projelerinizle ilgili tüm sorularınız için uzman proje mühendislerimize danışabilirsiniz.

Yoğun iş yapan her sanayiciye tavsiye ederim. Takipsan Türkiye’nin firması ve Takipsan ile işbirliği yaptığım için mutluyum…

Cemalettin SARAR
Inc. CEO,, SARAR

Detaylı Bilgi İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz..!

Deneyimli proje yöneticilerimiz ve satış mühendislerimiz sizelere destek olmak için hazır.