RFID Etiket Tasarımı ve Üretimi

RFID teknolojisi radyo frekansı ile nesnelerin kimliklendirilmesi teknolojisidir. RFID teknolojisi iki temel unsurdan oluşur bunlar; RFID etiket ve RFID okuyucudur.

RFID teknolojisinde kullanılacak ekipmanların doğru seçilmesi ciddi önem arz etmektedir. RFID ekipmanlar yer, sıcaklık, basınç gibi ortamlara uyum sağlayabilecek şekilde seçilmeli veya özelleştirilmelidir. Firmamız tarafından geliştirilen ve her türlü zorlu şarta uygun tasarlanabilen RFID etiketler sayesinde hiçbir zorlukla karşılaşmadan sistemin kusursuz bir şekilde çalışması sağlanacaktır.

Sistem şu şekilde çalışmaktadır; kapsam alanı içerisindeki RFID etiketlerin, RFID okuyucular tarafından algılanması ve etiket içerisinde bulunan verilerin anten aracılığıyla RFID okuyucuya RF sinyalleri ile aktarılmasıdır.

Sistemin sorunsuz bir şekilde maksimum performansı sağlaması için Takipsan mühendisleri tarafından bazı yeterliliklere tabii tutulmaktadır. Bunlar;

-Etiket içerisindeki çipin kalite standartlarını sağlaması ve sağlamaması durumu

-Friis denklemi ile okuyucu ve anten arasındaki mesafenin hesaplanması sonucunda optimal çözümün elde edilmesi

Takipsan mühendisleri tarafından yapılan hesaplamalar sonucu optimal çözüm UHF 866-869 MHz arasında 2 W ERP güç ile en az 2.2 metre uzaklıktır. Gerekli hesaplamaların yapılmasının ve optimal çözümün bulunmasının ardından simülasyon aşamasına geçilir.

Sistemin çalışma performansına göre anten boyutu ve özellikleri belirlenir. Simülasyon aşaması başlatılır. Simülasyondan uygun verilerin elde edilmesinin ardından tasarımın prototipi üretilir. Prototip üzerinde gerçekleştirilen test sonucunda oluşan veri ile simülasyon aşaması karşılaştır

Bu projenin sonucunda yurtdışı temininin önüne geçilmiş olup yüksek performanslı ve yerli etiket ile RFID anten üretilmiştir.ılır. Gerekli düzeltmeler yapılır ve karar aşamasına geçilir.

Bize Ulaşın!

Projelerinizle ilgili tüm sorularınız için uzman proje mühendislerimize danışabilirsiniz.

Yoğun iş yapan her sanayiciye tavsiye ederim. Takipsan Türkiye’nin firması ve Takipsan ile işbirliği yaptığım için mutluyum…

Cemalettin SARAR
Inc. CEO,, SARAR

Detaylı Bilgi İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz..!

Deneyimli proje yöneticilerimiz ve satış mühendislerimiz sizelere destek olmak için hazır.